איך ליצור ביטחון עצמי גבוה?

ביטחון עצמי- תכונה נחשקת שכל אחד ואחת מאיתנו היינו רוצים. אנשים עם ביטחון עצמי נתפסים כמושכים יותר, מעניינים יותר ומבוקשים יותר.האם ביטחון עצמי זה משהו מולד או ניתן לפיתוח? איך מעלים ביטחון עצמי נמוך?

בפוסט הזה אנחנו הולכים לדבר על מה זה ביטחון עצמי, חיזוק ביטחון עצמי תרגילים לשיפור ביטחון עצמי.

אז מה זה בכלל ביטחון עצמי?

לפני שאתחיל להסביר מהו ביטחון עצמי בעינים, תרשו לי לנפץ לכם כמה מיתוסים ולהגיד לכם מה זה *לא* ביטחון עצמי.
ביטחון עצמי זה לא אומר להיות חזקים כל הזמן, זה לא אומר להיות אופטימיים ושמחים כל הזמן, זה לא אומר להרגיש שאנחנו יותר טובים מכולם, זה לא אומר להיות תמיד במרכז העניינים וזה לא אומר להרגיש בטחון תמיד.
למרות מה שנהוג לחשוב- כל אלו הם ממש לא בהכרח ביטוי לביטחון עצמי.

אדם שבטוח בעצמו הוא כזה שדווקא מכיר בחולשות שלו ולא מתבייש להראות אותם, מסכים לעצמו להרגיש את כל קשת הרגשות, להכיר בזה שיש טובים ממני ושזה לא מצמצם את מי שאני, לתפוס את המקום המדוייק לי במפגשים חברתיים (גם אם הוא לא במרכז) וכן- גם להרגיש לפעמים חוסר ביטחון- כי אנחנו אנושיים.

אדם שיש לו ביטחון עצמי מרגיש מסוגל יותר להתמודד עם אתגרי החיים, סומך על עצמו, בטוח ביכולות שלו, פחות זקוק ונשען על דעות של אחרים, מחובר לליבו ולאמת הפנימית שלו ולא חושש לבטא אותה וקשוב לרצונות הפנימיים שלו ופועל למימושם.

איך ליצור ביטחון עצמי

האם ביטחון עצמי הוא מולד או נרכש?

אני מאמינה שביטחון עצמי הוא דבר שניתן לפתח ולסגל בכל גיל. זה נכון שככל שבונים יסודות טובים בילדות ומפתחים כבר אז בגילאים שבהם תת המודע שלנו מתגבש את האמונה והביטחון העצמי- כך יותר קל לנו בבגרות.
אבל תנו לי להרגיע אתכם- ביטחון עצמי הוא לגמרי דבר שניתן לפתח.

הוא דורש שינוי חשיבתי, שחרור של אמונות מגבילות ומצמצות מתת המודע שלנו, הסכמה לצאת מאזורי נוחות ולעשות דברים שהם לא בהכרח טבעיים או נוחים לנו, להשתחרר מדפוסים שמושתתים על הצורך שלנו באהבה ועוד כל מיני דברים שלא תמיד קלים לנו – אבל זה לגמרי אפשרי!

נסו לחשוב על כל התכונות שסיגלתם עם השנים, המקומות שבהם השתנתם, התפתחתם, העזתם וגיליתם על עצמכם דברים חדשים- כך גם ביטחון עצמי.
לא משנה בני כמה אתם ומה עברתם עד היום, תבטיחו לי שלפחות עד סוף הפוסט הזה תבואו בראש פתוח ועם הסכמה להאמין שהשינוי הזה אפשרי!
אז השאלה המתבקשת היא…

תחושת מסוגלות

איך מעלים ביטחון עצמי?

בשביל זה ריכזתי לכם כמה תרגילים לחיזוק הביטחון העצמי שאני אוהבת לתת. חשוב להגיד שאלו באמת תרגילים התחלתיים כדי לפתוח את התודעה שלנו לאפשרות שהביטחון העצמי שלנו יכול לעלות ושיש חסמים עמוקים יותר שלפעמים דורשים עזרה מקצועית. בסוף הפוסט תחכה לכם הצעה אם תרצו לעשות את זה איתנו.

תרגיל 1
מה אדם בעל ביטחון עצמי היה עושה?
אחד הדברים היפים בתודעה שלנו הוא שכשאנחנו חושבים על משהו, מרגישים אותו ופועלים כמוהו- אנחנו הופכים להיות הדבר הזה. ככה גם כאן. מה שאני מזמינה אתכם לעשות בתרגיל הזה מתחלק לשלושה חלקים:
– תעשו רשימה של איך נראה ומתנהג אדם שיש לו ביטחון עצמי- מה הוא עושה, מה הוא אומר, איך הוא מגיב לסיטואציות, מה הוא לובש, איזה החלטות הוא מקבל- ממש רשימה מפורטת של פעולות. לאחר מכן תחליטו שכל שבוע/שבועיים/חודש או כל יחידת זמן שמתאימה לכם אתם עושים משהו מהרשימה הזו.

– תכתבו איך אתם, כשאתם בעלי ביטחון עצמי מתנהלים- מה משתנה בחייכם בלבוש, באופן הדיבור, אולי במקצוע, בקשרים החברתיים- ממה תפרטו לפרטי פרטים איך אתם נראים כשיש לכם ביטחון עצמי. לאחר מכן תעברו על כל מה שכתבתם ותשאלו- מה אני יכול/ה לעשות כבר מחר? אתם תופתעו לגלות שהמון דברים זמינים לכם כבר עכשיו!

– כשאתם באים לקבל החלטות תשאלו את עצמכם- מה האיש/ה שאני רוצה להיות, אלו בעלי הביטחון העצמי הגבוה היו עושים בסיטואציה הזו? ותפעלו כמוהם, כל פעם קצת.

כשאתם חושבים, פועלים, מקבלים החלטות ומתנהגים כמו אנשים שיש להם ביטחון עצמי- אתם הופכים להיות לכאלה.

תרגיל 2
הדרך ולא התוצאה

אנשים חסרי ביטחון נוטים למדוד את עצמם על פי התוצאות שהשיגו כי הן נותנות להם תחושת ערך. אנשים שבטוחים בעצמם- מחזקים את עצמם על הדרך שעברו אל המטרה.
לכן כל מטרה שיש לכם ולא השגתם- במקום לכעוס על עצמכם תעשו רשימה- מה השגתי בדרך, מה למדתי, איפה כן השתפרתי, את מי פגשתי, איפה התפתחתי.
(ספויילר: ככה גם התוצאה תגיע מעצמה)
חגיגת הצלחות קטנות בדרך היא חשובה ליצירת ביטחון עצמי ואני מזמינה אתכם בסוף כל יום לשאול- במה הצלחתי היום?

ביטחון עצמי

תרגיל 3
איך זה ביטוי של אהבה עצמית?

מכירים את זה שיש לנו תכנות והתנהגויות שאנחנו פשוט שונאים? שאנחנו לא מבינים למה אנחנו עושים את זה לעצמנו שוב ושוב? למה אנחנו דחיינים, עצלנים, אוכלים רגשית, מרצים ועוד כל כך הרבה דברים!
ומה אם הייתי אומרת לכם שכל מה שאתם עושים הוא ביטוי של אהבה עצמית? שאתם עושים אותו מתוך רצון להיטיב עם עצמכם? זה ממש ככה.
כשאני דוחה משהו- זה כנראה כי הוא לא חשוב לי, כשאני מתעצלת- אולי אני פשוט רוצה לנוח, כשאני אוכלת רגשית- אני רוצה למלא את עצמי ולהרגיש טוב יותר, כשאני מרצה- אני רוצה שיאהבו אותי- מאחורי כל התנהגות יש כוונה חיובית של אהבה עצמית.
ברגע שתסתכלו על ההתנהגויות שאתם שופטים ותראו איפה הם אהבה עצמית- הביטחון העצמי שלכם יעלה.

אם הייתם רוצים לחזק את הביטחון העצמי מהשורש, לשחרר חסמים כדי לחיות את החיים שאתם ראויים להם, תכנית עכשיו אני היא בשבילכם! לפרטים נוספים על התכנית ובדיקת התאמה

אהבתם את התוכן? לחצו ושתפו חברים

תמצאו כאן גם

מדיטציה במתנה!

הכניסי את המייל שלך, הצטרפי לרשימת התפוצה שלי ותקבלי מדיטציה מיוחדת ממני באהבה